xlogdansk.pl

Twój ulubiony blog ogólnotematyczny

Początek zimy o okres, w którym zadbać należy o właściwe uszczelnienie okien. Warto to zrobić jak najszybciej, zanim temperatury znacznie spadną. To najlepszy sposób na to, aby zapobiec uciekaniu ciepła z domu. Jednak, aby było to możliwe, okna muszą być uszczelnione we właściwy sposób. Warto zatem wiedzieć jak zrobić to dobrze.

Skutki nieszczelnych okien

Okna to jeden z tych elementów wyposażenia domu, który poddawany jest szczególnej eksploatacji. Skutkiem jest powstająca nieszczelność. Wiedzieć trzeba, że z powodu nieszczelnych okien z domu uciekać może nawet 30% ciepła. To drastycznie wpłynąć może na wzrost rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak ważne jest, aby przed zimą dokładnie sprawdzić stan techniczny okien i jeśli będzie to konieczne, właściwie je uszczelnić. Pierwszym znakiem świadczącym o nieszczelności okien jest wyczuwalny powiew powietrza, mimo że są one zamknięte.

Materiały do uszczelniania okien

Odpowiadając na pytanie, jak uszczelnić okna plastikowe, zacząć należy od wyboru właściwych materiałów uszczelniających. W celu uszczelnienia okien skorzystać można z kilku specyfików. Pierwszym z nich jest pianka poliuretanowa. Służy do wypełnienia szpar między ścianą a ościeżnicą. Jej zaletą jest fakt, iż idealnie wypełnia wszystkie puste przestrzenie. Co więcej, pianka poliuretanowa cechuje się bardzo dobrą izolacją termiczną oraz akustyczną. Można ją zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Uszczelnić plastikowe okna można także silikonem. Służy do wypełnienia szpar między szybą a ramą. Do jego nałożenia służy specjalny pistolet. W celu uszczelnienia okien plastikowych zastosować można także uszczelki. Nakleja się je na połączenie między ramą a ościeżnicą. Pamiętać trzeba, aby przed nałożeniem nowych uszczelek bardzo dokładnie usunąć wszystkie pozostałości po poprzednich.

Sposoby uszczelniania okien

Chcąc uszczelnić okna pianką poliuretanową, zacząć należy od ich dokładnego wyczyszczenia. Samą piankę aplikuje się do środka szczeliny za pomocą specjalnego pistoletu. Ważne jest, aby pamiętać, że pianka ma właściwości rozprężające. Oznacza to, że po jej nałożeniu zwiększy swoją objętość nawet trzykrotnie. Dlatego nakładać należy ją do połowy. Następnie odczekać i uzupełnić ewentualne braki. Po utwardzeniu się pianki należy odciąć wystające elementy. Jak wspomniano, uszczelnić okna plastikowe na zimę można także silikonem. W tym przypadku okno także musi być dokładnie wyczyszczone. Usunięty musi być poprzedni uszczelniacz. Warto także dokładnie odtłuścić powierzchnię. Przed samym uszczelnianiem dobrze będzie, jeśli rama okienna oklejona zostanie taśmą malarską. Uszczelnianie polega na nanoszeniu cienkiej warstwy silikonu za pomocą pistoletu. Po zaaplikowaniu silikonu dobrze jest wytrzeć go czystą szmatką. W ten sposób wyrównać można jego warstwy. Po wyschnięciu spoiwa jego nadmiar usunąć można za pomocą nożyka. Całkowite wyschnięcie silikonu trwa około doby.

Aby uszczelnić okna za pomocą uszczelek zacząć należy od przygotowania powierzchni ościeżnicy oraz ram. Muszą być dokładnie wyczyszczone. Dopiero wtedy rozpocząć można naklejanie. Uszczelki powinny być przytwierdzane na przemian, między ramą wewnętrzną a ościeżnicą.