xlogdansk.pl

Twój ulubiony blog ogólnotematyczny

Lęk i strach często bywają ze sobą mylone, choć nie są to pojęcia tożsame. Strach towarzyszy nam w realnych sytuacjach zagrożenia, natomiast lęk to objaw psychopatologiczny, niemający związku z rzeczywistością, gdyż wynika z wyobraźni i irracjonalnych myśli o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Strach przemija wraz z ustąpieniem zagrożenia, natomiast nieleczony lęk może trwać tygodniami, miesiącami lub nawet latami, wpędzając nas w błędne koło negatywnych myśli. Jak pokonać lęk i jakie są rodzaje lęku?

Lęk — rodzaje i charakterystyka

U każdego lęk może objawiać się nieco inaczej, jednakże wśród typowych objawów można wyróżnić silne uczucie niepokoju, wzmożone napięcie mięśniowe, poczucie przytłoczenia lub przerażenia, częste ataki paniki, doświadczanie nawracających myśli, wspomnień, koszmarów. W przebiegu zaburzeń lękowych pojawiać się mogą fizyczne dolegliwości związane z układem krążenia (przyspieszenie czynności serca, uczucie kołatania serca), oddechowego (ucisk w klatce piersiowej, przyspieszony oddech) oraz pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha). Istnieje wiele rodzajów lęku, a każdy z nich cechuje się nieco innym podłożem psychologicznym i zespołem objawów. Poniżej przedstawiono krótką charakterystykę zaburzeń lękowych, obejmującą lęki, rodzaje oraz ich cechy wyróżniające.

Lęk odczuwany

Wiąże się z nieuzasadnionym wyczekiwaniem na nadejście przykrych wydarzeń. Można wyróżnić dwa podtypy tego typu lęku: zaburzenia związane ze strachem (PTSD, fobia) oraz zaburzenia związane z lękiem (zespół paniki, zespół lęku uogólnionego).

Lęk domniemany

Jest stanem napięcia emocjonalnego. Powstaje na skutek irracjonalnych wyobrażeń, a nie rzeczywistego zdarzenia. Może obejmować zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, jak również wszelkiego rodzaju zaburzenia somatoformiczne (dysocjacyjne, konwersyjne).

Lęk ukryty

Objawia się często bólem somatycznym na skutek przekształcenia przejawu lęku w konkretny objaw w ciele. Chory często nie potrafi połączyć bólu z zaburzeniem lękowym, a nieuzasadniony, fizyczny ból wpędza go w coraz większy lęk. W ten sposób powstaje efekt „błędnego koła”.

Lęk wolnopłynący

Patologiczny rodzaj lęku, charakteryzujący się uporczywością. Jego nasilenie ulega tylko niewielkim zmianom. Lęk wolnopłynący odczuwany jest jako stan ciągłego, przenikającego, uporczywego napięcia.

Lęk paniczny

Zwany inaczej napadowym. Cechuje go występowanie ostrych napadów lęku z uczuciem przerażenia i silnymi objawami z układu autonomicznego (wegetatywnego). Napadom lęku panicznego często towarzyszy obawa przed śmiercią albo utratą rozumu.

Agitacja

Uczucie silnego lęku połączonego z niepokojem ruchowym w postaci odczuwania przemożnej potrzeby nieustannego pozostawania w ruchu nazywane jest agitacją. Objawia się wykonywaniem bezcelowych czynności, tj. chodzenie w kółko, obgryzanie paznokci, jak również niemożnością skoncentrowania się i skupienia uwagi.

Lęk fobiczny

Inaczej nazywany lękiem sytuacyjnym. Jest to uporczywe uczucie silnego lęku przed określoną sytuacją, przedmiotem lub zjawiskiem, które prowadzi do unikania przyczyn wywołujących to zaburzenie lękowe. Lęk fobiczny zwykle utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie.

Lęk antycypacyjny

„Lęk przed lękiem” jest to stan lękowego wyczekiwania kolejnego napadu lęku lub ataku paniki. Objawia się natrętnym wymyślaniem czarnych scenariuszy i wyobrażaniem sobie najgorszych sytuacji, które jedynie nasilają niepewność i zdenerwowanie.

Jak pokonać lęk?

Podstawą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia u specjalisty. Najskuteczniejszym rodzajem terapii jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, która pozwala zrozumieć mechanizmy powstawania zaburzeń lękowych, gdyż umożliwia wykrycie zaburzonego postrzegania rzeczywistości i zastąpienia go właściwym. Warto również sięgać po różne pozycje z literatury na temat zaburzeń lękowych, aby w ten sposób poprawić swoją samoświadomość. Pomocna może być edukacja rodziny i znajomych, jak również aktywny udział w grupach wsparcia. Bardzo często przyczyną lęku bywa stres, dlatego wskazane są ćwiczenia uspokajające, relaksacyjne, medytacje, które pozwolą uwolnić ciało z napięcia.