xlogdansk.pl

Twój ulubiony blog ogólnotematyczny

Podjęcie decyzji o budowie domu jest bardzo wielkim krokiem w życiu każdego, kto się na to zdecydował. Można powiedzieć, że jest to jedno z marzeń z dzieciństwa, które znaczna większość osób posiadała. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na jego realizację, ale jak już niektórym się uda podjąć pierwsze kroki ku jego spełnieniu, może zacząć się pod górkę. Aby doszło do budowy, trzeba mieć ziemię, na której można rozpocząć działania, jednakże przed stawianiem pierwszych cegieł, trzeba wyposażyć się w pewną rzecz – konkretnie jest nią projekt domu.

Projekt domu, co warto o nim wiedzieć? – biuro projektowe Katowice

Czym właściwie powinno kierować się podczas dokonywania wyboru projektu domu? Czy najważniejsza jest ilość przyszłych mieszkańców, czy bryła budynku? A może ważniejszy okaże się dach lub wygląd tarasu? Warto jest przeanalizować kilka istotnych kwestii, które dotyczy budownictwa jednorodzinnego.

Aktualnie na rynku do wyboru znajduje się kilkanaście tysięcy gotowych projektów i z roku na rok jest ich coraz więcej. Kilka lat temu można było spotkać się ze znacznie mniejszą ilością projektów, dlatego przejeżdżając przez jakieś dawno zaludnione miasta, można zauważyć wiele domów o powtarzającej się budowie. Jednak mając przed sobą tak ogromny wybór, jak wybrać projekt domu, który ma być tym jedynym, zakładając, że będzie to dom na całą resztę życia?

Czym się kierować podczas wyboru projektu domu

Znaczna większość inwestorów kieruje się wyborem projektu ze względu na to, że podoba im się wizualnie, nie zważając na aspekty praktyczne i funkcjonalne. A przecież o to chodzi w posiadaniu domu – aby był funkcjonalny. Ma się w nim dobrze mieszkać i być przytulnie dla nas, a nie żeby sąsiedzi byli zazdrośni czy inni przychodzący goście. Warto kierować się zasadą, że dom ma być piękny dla osób, które w nim mają mieszkać oraz dostosowany do ich stylu życia i potrzeb.

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że budowa domu jest bardzo poważną, pracochłonną i drogą inwestycją, dlatego warto to wszystko poświęcić na odpowiedni i idealny dom. Co należy do kluczowych etapów, które prowadzą do wyboru odpowiedniego projektu, na daną działkę?

  • Analiza jej wymiarów, a także możliwości usytuowania domu na niej zgodnie z Prawem Budowlanym,
  • sprecyzowanie własnych wymagań, dotyczących funkcjonalności i bryły wymarzonego domu,
  • analiza planu miejscowego i/lub warunków zabudowy ustalonych przez gminę dla tej konkretnej działki.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może narzucać zasady tak zwanego kształtowania ładu przestrzennego oraz zagospodarowania terenu, a także narzucone mogą zostać przez niego konkretne warunki zabudowy między innymi:

  • wysokość budynku,
  • kąt nachylenia dachu,
  • ilość kondygnacji budynku,
  • maksymalna powierzchnia zabudowy działki,
  • maksymalna szerokość elewacji frontowej budynku,

Do zaleceń tych trzeba bezwzględnie się dostosować, aby móc w ogóle uzyskać zgodę na budowę. Poszukując idealnego projektu domu, idealne okaże się biuro projektowe Katowice, w którym dokładnie można dowiedzieć się wszystkiego odnośnie wyboru odpowiedniego projektu.