xlogdansk.pl

Twój ulubiony blog ogólnotematyczny

Kukurydza to jedna najpopularniejszych roślin zbożowych na świecie. Była uprawiana już kilka tysięcy lat temu w Meksyku. Co ciekawe, istnieje ogromna liczba odmian. Jedną z nich jest pastewna, która została przeznaczona na paszę dla zwierząt. Natomiast cukrową hoduje się do jedzenia przez ludzi.

Jeśli chodzi o charakterystykę kukurydzy pastewnej a cukrowej – jak odróżnić te dwie odmiany? Różnią się one między sobą wyglądem. Pierwsza z wymienionych ma długie jasnożółte kolby i pomarańczowe ziarna. Cukrowa natomiast charakteryzuje się grubymi kolbami o dużych jasnożółtych ziarnach.

Obie te odmiany różnią się między sobą również smakiem. Pastewna jest twarda i lekko soczysta. Ziarno kukurydzy cukrowej cechuje się natomiast wyższym poziomem miękkości i słodyczy.

Kukurydza pastewna a cukrowa – różnice w hodowli

Poszczególne odmiany mają także inne wymagania uprawowe. Kukurydza pastewna wykazuje dużą tolerancję co stanowisk uprawy. Rośnie w obszarach o umiarkowanym klimacie. Co więcej, odpowiednie nawożenie i wilgotność zapewniają dobre plony. Nowoczesne czasopismo rolnicze dostarcza wiele cennej wiedzy na temat uprawy kukurydzy pastewnej, przez co rolnicy mogą dobrać nasiona odpowiednie do regionu.

Odmiana cukrowa jest bardziej wymagająca co do uprawy. Najlepiej rośnie w południowych regionach, gdzie temperatura przez cały okres wegetacyjny w ciągu dnia osiąga ponad 20°C. Kukurydza ta osiąga wysokość do 2,5 m. Ponadto bogata jest w biało, tłuszcze i witaminy takie jak A, B czy C. Wykorzystuje się ją do sałatek, sosów, dań meksykańskich, popcornu.

Kukurydza pastewna uprawiana jest w celu wytworzenie pożywienia dla zwierząt i leków. Stanowi wysokokaloryczną karmę dla gatunków hodowlanych. Dostarcza sporej ilości energii osobnikom należącym do bydła i trzody chlewnej. Zielona masa tej rośliny stosowana jest jako pasza witaminowa dla zwierząt. Rozdrobnioną mieszankę kukurydzy pastewnej konserwuje się i uzyskuje kiszonkę.

Kukurydza cukrowa a pastewna – zastosowanie

Kukurydzę cukrową można kupić w kolbach lub w puszkach. Stanowi dość kaloryczną roślinę – w 100 g znajdziemy aż 110 kcal. Żółte nasiona wykazują natomiast wiele korzystnego działania na zdrowie ludzi. Kukurydza wspomaga pracę wątroby, nerek czy pomaga usunąć z organizmu złogi złego cholesterolu.

Kukurydza pastewna jest, zaraz po pszenicy, najpopularniejszą roślinną uprawioną. Stosuje się ją do produkcji paszy dla zwierząt oraz jako surowiec przemysłowy i energetyczny. Firmy przerabiają ją na wartościową kiszonkę, która odpowiednio zakonserwowana stanowi pokarm na cały rok. Zwierzęta karmione kukurydzą rzadziej chorą.

Kukurydza cukrowa to warzywo, a nie roślina rolnicza jak ta pastewna. Dlatego w trakcie hodowli trzeba dokładanie sprawdzać, czy dany herbicyd wolno stosować na tej odmianie.

Kukurydza pastewna a cukrowa – jeszcze więcej różnic

Istnieje sposób na to, jak można odróżnić kukurydzę cukrową od paszowej. Wystarczy zmiażdżyć jedno ziarno. Jeśli łatwo pęknie i pojawi się biały sok, to jest to odmiana cukrowa. Ugotowana kukurydza paszowa będzie twarda oraz mało soczysta, natomiast cukrowa cechuje się wtedy miękkością, a także słodkością.

Odmiany kukurydzy różnią się między sobą wielkością kolby. W przypadku cukrowej jest krótsza i grubsza niż u pastewnej.

Druga z wymienionych to silna i wysoka roślina, która osiąga wysokość do 3 m. Kukurydza to roślina łatwa w uprawie, stanowiąca wysokiej jakości materiał na paszę. Co więcej, mało wymaga w hodowli. Przeszkodami w jej uprawie stanowią susza lub powódź. Można ją wsadzać bezpośrednio do gruntu lub uprawiać z rozsady. Siejąc kukurydzą paszową, należy zadbać o właściwy odstęp między rzędami, głębokość siewu i właściwe nawożenie.

Kukurydza cukrowa to warzywo, które nie zawiera glutenu. Jest to cenna właściwość dla osób cierpiących na celiakię. Najlepiej sięgać po świeże kolby z ekologicznych upraw. Na rynku znajduje się wiele produktów spożywczych bazujących na kukurydzy, takich jak mąka, płatki, syrop czy olej. Odmiana cukrowa może być spożywa pod wieloma postaciami.