xlogdansk.pl

Twój ulubiony blog ogólnotematyczny

Wiosna i lato zbliżają się wielkimi krokami, a tym samym sezon na koszenie. Rosnąca w szybkim tempie trawa bywa zmorą dla każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Niektórzy naprawdę lubią wykonywać tę czynność, ale dla innych bywa utrapieniem i prawdziwą zmorą. Nieodpowiednio skoszona trawa jest nie tylko nieestetyczna, ale niezwykle niefunkcjonalna. Nikt raczej nie chciałby mieć niezadbanego ogródku, który wygląda jak wyjęty prosto z dzikiej polany.

Każdy, kto posiada taki ogród, wie doskonale, czym jest koszenie i z pewnością posiada odpowiedni do tego sprzęt. Jednakże nie każdy wie, jak dokładnie i prawidłowo przeprowadzić ten cały proces, a już na pewno osoby, które pierwszy raz posiadają swoją własną posesję. Przed przejściem do takiego zabiegu warto zapoznać się z technikami koszenia oraz odpowiednimi urządzeniami, po to, by uniknąć jakichkolwiek problemów, a także przyspieszyć swoją pracę. Jak prawidłowo kosić trawę? O czym warto wiedzieć? Jaki sprzęt jest przydatny?

Koszenie trawy – Śląsk – kiedy to robić?

Przede wszystkim koszenie trawy na śląsku i nie tylko powinno odbywać w odpowiednim sezonie i przy odpowiedniej pogodzie. Pierwsze koszenie trawy zazwyczaj wykonuje się kiedy jej źdźbła osiągną wysokość 8-10 cm. Pierwsze źdźbła należy stopniowo skracać i najlepiej zaczynać od 1-1,5 cm. Najlepszym sezonem do koszenia, kiedy właśnie trawa rośnie regularnie najintensywniej jest okres wiosenno – letni. Najlepiej zakończyć go w październiku. Zawsze warto dokładnie obserwować, jak cały trawnik się rozwija, ponieważ cały proces zależny będzie właśnie od tego, niektóre wymagają strzyżenia już pod koniec marca, a inne dopiero w maju.

Jeżeli chodzi o częstotliwość, to w odpowiednim sezonie najlepszym rozwiązaniem będzie regularne koszenie, przynajmniej raz na 7 do 10 dni. Jak wiadomo, wszystko też zależy od różnych czynników, zwłaszcza tych atmosferycznych. W gorętsze dni czy też wtedy, kiedy występują regularne opady deszczu, trawa będzie znacznie szybciej rosnąć i wtedy może wymagać szybszego przycięcia.

Liczy się tutaj też bardzo mocno pora dnia. Najlepszą opcją na koszenie jest późne popołudnie lub wieczór. Przyczyn tego jest kilka. Dwie główne to taka, że w gorącym słońcu o wiele bardziej nieprzyjemnie i niebezpiecznie się pracuje, a po drugie o tej porze dnia źdźbła trawy są znacznie łatwiejsze do skoszenia.

Koszenie trawy – Śląsk – technika pracy

Kolejnym ważnym aspektem jest technika pracy. Jest to szczególnie istotne. Tutaj warto przede wszystkim zaczynać od brzegów trawnika i iść w linii prostej do nich. Warto także pamiętać o tym, by przy kolejnym koszeniu zmienić kierunek. Pozwoli to na nie przygniatanie trawy w jedną stronę. Możliwości jest wiele, warto jednak pamiętać, aby robić to w schematyczny i niezbyt gwałtowny oraz zamaszysty sposób.

Śląsk – koszenie trawy – odpowiedni sprzęt

Przed przystąpieniem do koszenia warto zapoznać się z tym, jaki sprzęt do tego procesu oferuje rynek. Możliwości jest naprawdę wiele, więc każdy tutaj znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Te najpopularniejsze to kosiarki elektryczne i spalinowe. Warto przy wyborze przede wszystkim kierować się wielkością trawnika i całej posesji. Do większych muraw odpowiednie będą kosiarki spalinowe, z kolei do mniejszych elektryczne. Warto też czasem zainwestować w dodatkowe sprzęty do trawnika, takie jak np. podkaszarka. Jakościowy sprzęt dobrze wpłynie na stan trawy i posłuży na długie lata.