Energia słoneczna jest najważniejszą formą energii odnawialnej i powinno się z niej korzystać w sposób odpowiedzialny. W jaki sposób powstaje ten typ? Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej i czy warto w nią zainwestować?
Prąd z fotowoltaiki to prezent dla środowiska
Energia słoneczna stanowi czystą i bezpieczną formę, co czyni ją idealną dla domów oraz firm. Jest również bardzo zrównoważona, ponieważ jej produkcji nie towarzyszy emisja żadnych pyłów, gazów ani innych zanieczyszczeń.
W rzeczywistości panele słoneczne mogą nawet poprawić jakość powietrza poprzez zmniejszenie poziomu smogu w obszarach miejskich. Ponieważ tego typu moduły nie wymagają paliw kopalnych do wytwarzania energii elektrycznej, są szczególnie dobrą alternatywą dla elektrowni węglowych, które zanieczyszczają powietrze i wodę toksycznymi substancjami chemicznymi, takimi jak rtęć.
Instalując panele słoneczne w Poznaniu, będziesz w stanie zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za media, jednocześnie pomagając chronić środowisko przed skutkami zmiany klimatu. Wśród nich wymienia się wzrost poziomu mórz lub ekstremalne temperatury spowodowane globalnym ociepleniem.
Jak powstaje energia fotowoltaiczna?
Energia fotowoltaiczna jest generowana przez efekt fotowoltaiczny. Fotowoltaika oznacza „reagujący na światło” i odnosi się do faktu, że kiedy światło świeci na pewne materiały, uwalniane są elektrony, które zaczynają poruszać się w obwodzie. Zasada działania jest taka, że półprzewodniki, takie jak krzem, mają dużą ilość wolnych elektronów mogących znajdować się w polu elektrycznym, gdy są wystawione na działanie fotonów (cząstek światła).
Te wolne elektrony mogą być wykorzystane jako prąd elektryczny, jeśli zostaną połączone z innymi elementami obwodu w procesie zwanym fotowoltaiką.
Najważniejsze zalety fotowoltaiki
Wśród zalet fotowoltaiki wymienia się:
- obniżenie rachunków za energię elektryczną,
- zmniejszanie emisji CO2,
- zmniejszanie zanieczyszczenia środowiska,
- zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa kopalne i ogólnie na elektrownie jądrowe, które mogą tworzyć toksyczne odpady, gdy są wycofywane z eksploatacji lub niewłaściwie utylizowane.
Na czym pozwoli zaoszczędzić instalacja fotowoltaiczna?
Główną korzyścią z zainstalowania systemu fotowoltaicznego jest to, że może zmniejszyć Twoje rachunki za prąd elektryczny. Wytwarzając energię na miejscu, unikniesz płacenia przedsiębiorstwom energetycznym. Nie będziesz również przyczyniać się do pogłębiania zmian klimatycznych i innych problemów środowiskowych poprzez wytwarzanie CO2 lub innych zanieczyszczeń w elektrowniach.
Możesz być w stanie sprzedać do sieci nadwyżkę energii elektrycznej, którą wytwarzasz, co częściowo zrekompensuje inwestycję w system.
Czy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?
Fotowoltaika w Poznaniu może być świetną inwestycją dla Twojego domu. Koszty instalacji paneli słonecznych mogą się różnić w zależności od projektu, od wielkości i lokalizacji dachu, jak również innych czynników. Jednak można oczekiwać, że za średniej wielkości mieszkalną instalację fotowoltaiczną zapłacisz od 10 000 do 50 000 złotych.
Fotowoltaika to dobry wybór jako źródło prądu!
Instalacja fotowoltaiczna w Poznaniu to doskonały sposób, aby zmniejszyć rachunki za prąd. Pozwalają na wytwarzanie własnej energii elektrycznej w domu lub w firmie i korzystanie z niej za darmo, zmniejszając tym samym zużycie tej pochodzącej z sieci.
Ponadto, panele słoneczne nie są zależne od takich wyczerpywalnych zasobów, jak ropa naftowa czy gaz, stanowią bardziej stabilny sposób na produkcję energii. Na jej efektywność nie ma wpływu także zdecydowana większość czynników zewnętrznych, które mogłyby decydować o dostępności wyżej wymienionych paliw w przyszłości.
Podsumowanie
Najlepszym momentem na zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną jest czas, kiedy istnieje możliwość skorzystania z zachęt podatkowych i innych korzyści finansowych. Ponadto, jeśli Twój dom ma dach, który może być wykorzystany jako podłoże dla paneli słonecznych, to zdecydowanie warto rozważyć tę opcję.