xlogdansk.pl

Twój ulubiony blog ogólnotematyczny

Czas spędzony z dzieckiem w domu może być fantastyczną zabawą, ale bywa też ogromnym wyzwaniem, nie wszyscy mamy pomysł na to, jak zając się dzieckiem, aby się nie nudziło i żeby stymulować jego rozwój. Dodatkowo rodzice bywają zmęczeni pracą i innymi obowiązkami, opieka nad dzieckiem może powodować dodatkowe frustracje. 

W zależności od wieku pociechy, dziecko będzie chciało spędzać więcej czasu z rodzicami/z rówieśnikami lub w samotności. 

Zabawa razem z dzieckiem

Mniejsze dzieci bardzo często będą zapraszały do zabawy rodziców lub opiekunów, potrzebują wsparcia w swoich zabawach, które chętnie sami wymyślają. Jeśli dziecko nie ma pomysłu na nudę, to warto zachęcić je do wspólnej zabawy. Klocki dla 2-latka  sprawdzają jako wspomaganie jego rozwoju, wyobraźni i kreatywności, wspólne układanie elementów, to jakościowo spędzony czas, rozwój i tworzenie głębokiej więzi. Starsze dziecko, takie, które potrafi już posługiwać się kredkami, z chęcią spędzi czas, tworząc wspólnie rysunki i historie. Jak jeszcze zorganizować dziecku czas w domu? 

  • zabawa w chowanego, to jest ten rodzaj rozrywki, który dzieciom się nie nudzi, bez znaczenia jest wiek, nawet starsze dzieci będą się cieszyć nieskończoną liczbą możliwości schowania się w zakamarkach domu; 
  • wspólne gotowanie, to nie tylko organizacja dziecku czasu wolnego, ale i nauka pomocy w gospodarstwie domowym, nauka obowiązków poprzez zabawę;
  • wspólne czytanie książek i opowiadanie historii; 
  • zabawa w sklep czy w warsztat stolarski/samochodowy;
  • granie w gry planszowe, są one dostosowane do wieku dziecka, cieszą się rosnącą popularnością, a ich wybór jest coraz większy. To ciekawy pomysł na spędzanie czasu razem, nawet całą rodziną.  

Zabawa na świeżym powietrzu

 

Organizacja czasu wolnego w domu, to jedno, ale jest też mnóstwo możliwości spędzenia czasu wolnego poza domem, w parku, na osiedlowej ulicy, na placu zabaw. 

  • gra w klasy, gra w gumę, możemy uczyć nasze dzieci spędzania czasu w taki sposób, w jaki robiliśmy to naszym dzieciństwie i w ten sposób przekazywać tradycje kolejnym pokoleniom;
  • gra w chowanego, jeśli mieszkamy w domku lub na bezpiecznym osiedlu, to w takich warunkach również można zachęcić dziecko do chowania się w zakamarkach; 
  • zabawa w piaskownicy, to aktywność, która również buduje w dziecku kreatywność i zdolności manualne;
  • wspólne patrzenie w chmury i wymyślanie co przypominają nam te kształty, to ciekawy sposób na rozwijanie w dziecku wyobraźni, ciekawości i odwagi.  

Jak organizować dziecku czas wolny bez towarzystwa dorosłego

Kiedy dziecko rośnie, to potrzebuje coraz mniej uwagi dorosłego, wtedy potrzebuje więcej stymulacji w postaci zabawek czy towarzystwa innych dzieci, również dorośli potrzebują czasu bez towarzyszenia dziecku w zabawie. Dla mniejszych dzieci dobrym wyborem są zabawy, które zaangażują je na dłużej, takie, które nie wymagają dobrej koordynacji, ale wspomagają kreatywność i uczenie, klocki dla dwulatka, to dobre rozwiązanie, gdyż dziecko może samo się sobą zająć na dłużej. Klocki dla starszych dzieci różnią się wielkością i ilością elementów, są mniejsze, jest ich więcej, a angażują na równie długo. Jak jeszcze zorganizować dzieciom czas w domu? 

  • dzieci lubią uczyć się poprzez zabawę, takim sposobem jest kupienie dla dziecka mikroskopu lub teleskopu, zapewnią pociechom rozrywkę i będą stymulować rozwój; 
  • jeśli nasza pociecha nie ma rodzeństwa, to warto poznać je z innymi dziećmi w podobny wieku, dzieci powinny socjalizować się z innymi ludźmi w swoim wieku;
  • w ostateczności, kiedy nie ma już zajęć do wyboru, to zawsze można pozwolić dziecku pooglądać bajki lub pograć w gry na komputerze czy telefonie. Bardzo ważne jest, aby mieć wpływ na to, co dziecko ogląda, na co patrzy. Jest dostępnych wiele gier i filmów edukacyjnych i najlepiej wybierać takie, które nie zrobią dziecku krzywdy.  

 

Wielu rodziców zastanawia się jak najlepiej zorganizować dzieciom czas w domu czy poza domem. I już samo myślenie o tym sprawia, że angażujemy się w ten proces i w relację z dzieckiem. Dobry rodzic to nie taki, który zostawi dziecko na długie godziny w szkole i na zajęciach pozalekcyjnych, ale właśnie taki, który pozwoli sobie na spędzanie czasu wraz ze swoją pociechą.