xlogdansk.pl

Twój ulubiony blog ogólnotematyczny

Ogród to przestrzeń niezwykle ważna, ponieważ jest to miejsce odpoczynku i relaksu na łonie natury. Samodzielnie można zdecydować, jakie rośliny mają w nim rosnąć i gdzie powinny być umieszczone. Ogród można planować samodzielnie lub powierzyć to specjalistom. W zależności od wielkości działki prace ogrodnicze w Warszawie można zlecić profesjonalistom lub próbować wykonać je samodzielnie.

Jak zaprojektować ogród wokół domu?

Koniecznie trzeba rozpocząć prace od planu. Przestrzeń wokół domu jest duża i dzieli się na stronę wejściową, boki i tył domu. W zależności od ilości miejsca trzeba zaplanować zieleń tak, by swobodnie funkcjonować. Na początku należy określić potrzeby. Czy wszędzie ma być tylko trawa, czy chcemy zasadzić roślinność. Jeśli nie wiemy, jak zaprojektować ogród przed domem, warto zaufać specjalistom, którzy znają najnowsze trendy i wiedzą, jakie rośliny przyjmą się w naszym ogrodzie. Można także poszukać inspiracji w Internecie, by stworzyć podobną przestrzeń na swojej działce.

Piękny ogród – jak zaprojektować?

Na początku warto narysować szkic działki i wrysować w nią dom. Dzięki temu będzie wiadomo, ile miejsca jest na rośliny a ile na trawnik. Być może w planach jest oczko wodne lub inne dekoracje ogrodowe. Na samym początku trzeba pomyśleć o ogólnej koncepcji. Najcięższe prace takie jak wykopanie oczka będą wymagały wjazdu koparki, dlatego trzeba je zaplanować na sam początek. W drugim etapie, gdy wiemy już jakie rośliny mają rosnąć w ogrodzie, trzeba zaplanować system nawadniający oraz ogrodowe instalacje elektryczne do oświetlenia płotu czy też oczka wodnego. Trzeci etap to budowa altanki, wiaty lub tarasu.

Jak zaplanować miejsce na relaks w ogrodzie?

Ogród to doskonałe miejsce do spotkań rodzinnych i przyjacielskich. Polacy uwielbiają grillowanie, dlatego w ogrodzie potrzebne jest miejsce do postawienia sprzętu i możliwości zjedzenia posiłku przygotowanego na grillu. Rodziny z dziećmi mogą zaplanować także miejsce na mini plac zabaw. Miejsce na relaks należy zaplanować indywidualnie w zależności od potrzeb domowników.

Jak zaplanować ogród wokół domu?

Jeśli wiemy już, gdzie ma stać altana i dekoracje ogrodowe można przejść do planowania zieleni. Rośliny najlepiej wyglądają w dużych grupach. Jest podstawowa zasada, której trzeba się trzymać podczas planowania zieleni w ogrodzie. Większe rośliny takie jak krzewy sadzimy dalej w polu widzenia, a przed nimi byliny. Na samym przodzie powinny znaleźć się rośliny płożące i okrywowe. Drzewa powinny być na samym końcu działki. Warto pomyśleć o ogrodzie całościowo. Rośliny kwitną w różnych miesiącach, dlatego warto zadbać, by ogród dobrze wyglądał o każdej porze roku. Można posadzić rośliny zimozielone, które nawet w grudniu będą pięknie zdobiły przestrzeń.

Wielkość roślin powinna być dopasowana do gabarytów działki. Ogród powinien być funkcjonalny i piękny. Być może przyda się żywopłot, który zasłoni nas przed wzrokiem sąsiadów. Wszystko zależy od gustu i potrzeb. Zawsze wybieramy rośliny, które nam się podobają.