Popularność klimatyzacji nie spada, wszystko za sprawą łatwości jej użycia, ekologicznego charakteru oraz oczywiście efektów, które można uzyskać korzystając z niej. W zależności od typu klimatyzatora inaczej będzie zachodzić proces jego montażu.
Jak wygląda montaż klimatyzatora?
Klimatyzatory przenośne, inaczej nazywane wolnostojącymi są ciekawą alternatywą dla stacjonarnej klimatyzacji. Ich zaletą jest fakt, że właściwie nie wymagają montażu. Wszystko za sprawą ich budowy – obie jednostki chłodnicze znajdują się w obudowie klimatyzatora, która to zawsze ustawiana jest wewnątrz pomieszczenia. Jedynym zadaniem, które musi wykonać osoba korzystająca z tego sprzętu jest umieszczenie na zewnątrz elastycznej rury, która służy odprowadzaniu gorącego powietrza z pomieszczenia. Może być ona wyprowadzona przez okno – takie działanie pozwoli uniknąć wykonywania specjalnych otworów w ścianach.
Montaż innych typów klimatyzatorów, np. najczęściej wykorzystywanych urządzeń typu split jest znacznie bardziej skomplikowany. Należy go rozpocząć od zamontowania na ścianie w domu stelażu, a następnie wykonać niezbędne otwory, przez które będą przebiegać przewody elektryczne oraz elementy instalacji, których zadaniem jest odprowadzanie wszelkich skroplin na zewnątrz. Dodatkowo powinna się gdzieś znaleźć przestrzeń, którą wypełni rura łącząca ze sobą jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Ukrycie okablowania i innych elementów pozwoli na uzyskanie estetycznego wyglądu całej instalacji. Kolejnym etapem jest założenie jednostki wewnętrznej na stelaż – należy pamiętać, że odległość pomiędzy urządzeniem a sufitem nie powinna być mniejsza od 20 cm.
W sytuacji gdy klimatyzator będzie nam służył także jako urządzenie grzewcze, konieczne jest odpowiednie zamontowania kabla grzewczego. Gdy wewnętrzna część instalacji jest już zamontowana należy przejść do wykonywania prac na zewnątrz budynku. Zewnętrzna jednostka może zostać zamontowana na elewacji budynku, ale także na dachu czy balkonie. W pierwszej fazie montażu należy na spodzie jednostki zewnętrznej umieścić odpływ skroplin. Następnie instaluje się rurę i łączy ją z jednostką wewnątrz budynku. Gdy wszystkie prace zostały wykonane, należy sprawdzić, czy klimatyzator działa prawidłowo. Jeszcze przed jego uruchomieniem wykonuje się próbę szczelności urządzenia. Koniecznie jest także odpowietrzenie całej instalacji przy pomocy pompy próżniowej. Gdy instalacja będzie posiadała odpowiednie warunki – zostanie w niej wytworzona próżnia można ją wypełnić czynnikiem chłodniczym.
Montaż klimatyzacji – Katowice
Jak widzisz, montaż klimatyzacji jest niezwykle skomplikowanym procesem, który wymaga posiadania szerokiej wiedzy i umiejętności. Samodzielny montaż może przynieść więcej szkód niż korzyści, ponieważ nieprawidłowo zamontowane urządzenie może narażać domowników na niebezpieczeństwo. Dlatego decydując się na klimatyzację w Katowicach należy korzystać jedynie z usług montażowych oferowanych przez profesjonalną firmę, która korzysta ze specjalistycznych narzędzi. Fachowcy sprawią, że urządzenie będzie cechowało się wysoką efektywnością i długą żywotnością.