xlogdansk.pl

Twój ulubiony blog ogólnotematyczny

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą gatunków zarówno tych doniczkowych, jak i we własnym przydomowym ogródku, zastanawia się, jak przyspieszyć wzrost roślin. Warto pamiętać, że metody hodowli będą różne w zależności od danego gatunku. Poszczególne egzemplarze potrzebują określoną pielęgnację. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, które warto znać, aby rośliny rosły szybko, a jednocześnie były zdrowe.

Wzrost roślin – jak przyspieszyć?

Jedną z przyczyn, która powoduje zahamowanie i spowolnienie wzrostu roślin, jest ich odwodnienie. Brak dostatecznej ilości wody powoduje także wysychanie, a w konsekwencji obumieranie organów. To właśnie wilgotność stanowi jeden z tych kluczowych czynników, który jest niezbędny do tego, aby rośliny mogły przeżyć. Odpowiednie nawodnienie przyczynia się także do zachowania określonego pH gleby. W przypadku roślin domowych ważne jest poznanie jej zapotrzebowania na wodę oraz nieprzelewanie jej.

Na przyspieszenie wzrostu roślin ma także odpowiedni odczyn gleby. pH wpływa także na to, jak efektywnie będą działały stosowane nawozy, a także na tempo procesów mineralizacji ziemi.  Z tego też powodu warto znać odczyn gruntu, w którym uprawiane są dane gatunki. Gleba nie powinna być zbyt kwaśna, bowiem kwaśne pH przyczynia się do rozwoju grzybów, a także obniża aktywność bakterii glebowych. Najkorzystniejsze dla zachowania prawidłowego wzrostu jest wartość wahająca się w granicach od 5,5 do 6,5.

Światło to kolejny czynnik, który ma niebagatelny wpływ na rozwój każdej rośliny. Odpowiednio dobrane naświetlenie wpływa na przebieg procesu fotosyntezy. Niedostateczna ilość promieniowania słonecznego będzie z kolei powodowała zahamowanie wzrostu rośliny, co skutkuje także zahamowaniem rozwoju. W przypadku gatunków doniczkowych dopasowanie odpowiedniego poziomu światła do potrzeb nie powinno być trudne. Wystarczy przestawić roślinę w inne miejsce. Trudniejszym zadaniem jest dokonanie zasiewów np. w domowym ogródku. Bowiem w tym przypadku należy rozplanować nasadzenie roślin odpowiednio wcześniej.

Na rozwój i wzrost roślin wpływa także obecność chorób oraz szkodników. Dlatego też ważna jest odpowiednia pielęgnacja czy obserwacja roślin wraz z plonami, co pozwoli w razie potrzeby szybko zareagować. W takim przypadku należy określić, czym została wywołana choroba, a w dalszej kolejności wdrożyć odpowiednie środki zaradcze. Na przyspieszenie wzrostu roślin wpływa także dobór odpowiedniej temperatury otoczenia, a także dostęp do tlenu i dwutlenku węgla.

Duże znaczenie na wzrost roślin ma także odpowiednie zasolenie. Zarówno woda, jak i dostarczane z nią sole mineralne wspierają transport substancji odżywczych w roślinie oraz przyspieszają ich wytwarzanie.

Co na wzrost roślin? Najskuteczniejsze nawozy

Wiele osób zastanawia się, jak przyspieszyć wzrost roślin poprzez stosowanie gotowych nawozów. W większości przypadków zadaniem dedykowanych preparatów tego typu oraz regulatorów wzrostu dostępnych w specjalistycznych sklepach takich jak https://superplony.pl/pl/c/Regulatory-wzrostu/27 jest zwiększenie żyzności gleby.

Rola nawozów polega na przyspieszeniu zaadaptowania się siewek oraz roślin w nowym środowisku, a także zwiększenie objętości systemu korzeniowego. Co więcej, odpowiednio dobrane nawozy przyczyniają się do ochrony rośliny przed szkodnikami, chorobami czy przymrozkami. Z tego powodu warto je regularnie stosować.

Do najbardziej polecanych zaliczyć należy nawozy na bazie biohumusu, kwasów humusowych, a także te zawierające mikroorganizmy ze szczepionkami mikoryzowymi. Produkty te warto stosować rozsądnie, sugerując się zaleceniami producenta znajdującymi się na etykiecie.

W przypadku wzrostu zbóż dobrym rozwiązaniem okazuje się być zastosowanie regulatorów wzrostu, które chronią rośliny przed wyleganiem. Ich stosowanie zmniejsza prawdopodobieństwo tzw. kładzenia się upraw oraz nadmiernego wzrastania. Dzięki temu otrzymane zbiory są obfite, a zarazem odznaczają się doskonałą jakością.