xlogdansk.pl

Twój ulubiony blog ogólnotematyczny

Dbanie o lustro to jedno z większych wyzwań, jakie czekają podczas porządków w mieszkaniu. Większość nie chce korzystać z usług fachowców od sprzątania, lecz samodzielnie się tym zająć. Jednak jak umyć lustro, żeby nie było smug? Z jakich ścierek korzystać i które środki wykazują się skutecznością?

Jak umyć lustro i dlaczego to takie trudne?

Pielęgnacja szklanych powierzchni jest pozornie prostą czynnością, która nie wymaga specjalnych środków. Jednak, gdy większość się do tego zabiera, okazuje się, że nie wiadomo, jak umyć lustro, aby nie pozostawić smug.

Odciski palców, zaschnięte zabrudzenia, kurz i inne plamy czasami stają się wielkim wyzwaniem. Czego powinno się używać, by nie zniszczyć warstwy srebra? Jak myć lustro, by nie zostawały smugi?

Jak prawidłowo umyć lustro w łazience?

Do umycia lustra nie potrzeba wiele. Można wykorzystać zwyczajną szmatkę, ręcznik papierowy, wodę lub środek do mycia szkła. Najbardziej przydadzą się jednak:

  • płyny do mycia szyb – co ważne, nie każdy się do tego nadaje. Trzeba zadbać o to, by w składzie nie znalazły się kwas cytrynowy, ocet czy amoniak, bo możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Najbezpieczniejsze są płyny o neutralnym odczynie;
  • ciepła woda – jeśli na lustrze dostrzeżesz tłuste plamy najlepiej wziąć szmatkę z mikrofibry i podgrzaną wodę. Dzięki temu nie pozostawisz na powierzchni żadnego pyłu czy smug. Na koniec po prostu przetrzyj lustro suchą stroną szmatki;
  • wełna stalowa – przyda się przy najtrudniejszych zabrudzeniach. Nie uszkodzi powierzchni lustra, a poradzi sobie z każdą plamą;
  • środki antystatyczne – dzięki nim możesz zmniejszyć szansę na to, że na powierzchni lustra będzie osiadał kurz. Najlepiej skorzystać ze zwykłej miękkiej szmatki do przecierania. Rozpyl preparat z odległości 20-30 cm, a potem wykorzystaj ściereczkę.

Jak umyć lustro bez smug?

Największym problemem podczas mycia luster są smugi, które pozostają na jego powierzchni. W wielu płynach znajdziesz wspomniane ocet czy amoniak, które pomagają przy usuwaniu tego typu śladów, ale zupełnie nie nadają się do luster.

Jeśli chcesz pozbyć się smug z lustra, najlepiej użyć mikrofibry i ciepłej wody. Nie ma potrzeby korzystania z żadnych specjalnych środków do mycia szklanych powierzchni. Na koniec wytrzyj powierzchnię suchą szmatką.

Mycie lustra a mycie szyby

Niektórzy myślą, że mycie lustra może przebiegać tak samo jak w przypadku szyb. Jednak to nieprawda. Oba przedmioty są wykonane z innych materiałów. Jeśli chodzi o lustra, ma się do czynienia z warstwą srebra, dzięki której możesz się przeglądać w jego powierzchni.

Samo lustro przeważnie jest odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią czy działaniem substancji chemicznych. Jednak ucięta krawędź sprawia, że substancje mają dostęp do warstwy srebra, które wchodzi w reakcje, a wtedy może dojść do nieestetycznych odbarwień. Dlatego, gdy myślisz o tym, jak dobrze umyć lustro, warto zrezygnować z góry z niektórych środków. Są to:

  • ocet – ma niskie, kwaśne pH, które jest szkodliwe dla luster. W kontakcie z taflą może doprowadzić do pojawiania się ciemnych plam;
  • amoniak – ma wysokie, zasadowe pH, które również jest szkodliwe dla luster. Nawet huty szklane grożą utratą gwarancji, jeśli klient będzie korzystał z podobnych substancji;
  • mleczko do czyszczeń – ma ziarnistą strukturę, przez co nie nadaje się do mycia luster. Może bowiem doprowadzić do pojawienia się trudnych do usunięcia rys.

Podsumowanie – jak umyć lustra?

Mycie luster nie musi być trudne. Okazuje się, że nawet nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych środków, a wystarczą woda i szmatka. Przy trudniejszych zabrudzeniach możesz sięgnąć nawet po wełnę stalową. Warto jednak dobrze ją przechowywać, by przy kolejnym myciu zwracaj uwagę na to, by nie porysować lustra drobinkami, jakie osiadły na materiale.

Warto też wiedzieć, że niektóre substancje są szkodliwe dla luster. Najlepiej stawiać na takie o neutralnym pH. Kwaśne i zasadowe mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń, a wtedy konieczne będzie wymienienie lustra. Jeśli jednak dobrze zadbasz o lustro, będzie Ci służyć przez wiele długich lat.