xlogdansk.pl

Twój ulubiony blog ogólnotematyczny

Pomaganie jest bardzo istotne w naszym życiu. Pomagając innym, pomagamy jednocześnie sobie. Dzięki pomaganiu po prostu czujemy się lepiej – mamy przypływ endorfin i poczucie dumy, że udało nam się komuś pomóc. Dzięki pomaganiu zyskujemy poczucie sprawczości, a także poczucie sensu – są to niezwykle ważne rzeczy, jeśli chodzi o nasz dobrostan psychiczny. Wreszcie: pomagając, zmieniamy świat na lepsze – propagujemy dobre wzorce i niesiemy realną pomoc tym najbardziej potrzebującym.

Jedną z grup, która najbardziej potrzebuje naszej pomocy, są biedne dzieci. Są to dzieci, które mają wyjątkowo ciężką sytuację finansową, a często także rodzinną – niejednokrotnie takie dzieci lądują w domach dziecka. Jak pomóc biednym dzieciom? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Wpłacanie darowizn

Jednym ze sposobów, w jaki możemy pomóc biednym dzieciom, jest wpłacanie darowizn. Pieniądze możemy przekazywać na dom dziecka, na Dom Samotnej Matki czy na Centrum Służby Rodzinie. Każda pomoc finansowa bez wątpienia jest na wagę złota. Nasza darowizna może być niewielka – liczy się gest i to, że propagujemy taką postawę w społeczeństwie. Jeśli każdy z nas wpłaciłby jakąś kwotę, można by realnie odmienić los wielu biednych dzieci. Nasza finansowa pomoc ma znaczenie – jeśli tylko mamy na to środki, warto, byśmy wpłacali datki na potrzebujących.

Wolontariat – pomoc w odrabianiu lekcji

Pomoc biednym dzieciom w Polsce nie musi być tylko pomocą finansową. Możemy także zaangażować się w działania wolontariackie. To świetny sposób, by kreatywnie i produktywnie spożytkować wolny czas. Pomoc dla biednych dzieci w ramach wolontariatu może polegać na pomaganiu im w lekcjach. Takie dzieci, przez wzgląd na ich trudną sytuację, często mają problemy z nauką. Pomoc w lekcjach to szansa dla nich, by poprawić wyniki w szkole, a tym samym zawalczyć o lepszą przyszłość.

Dzieci w domach dziecka

Dzieci w domach dziecka to szczególna grupa biednych dzieci. Potrzebują one bardzo naszej pomocy. Jedną z form pomocy dzieciom w domach dziecka jest wspomniany już wolontariat. Oprócz odrabiania lekcji, można z takimi dziećmi po prostu spędzać czas na zabawie czy prowadząc artystyczne zajęcia – dzieci z pewnością będą zachwycone.

Można także zostać tzw. zaprzyjaźnioną rodziną dla danego dziecka. Co to znaczy? Taka zaprzyjaźniona rodzina nie ma zobowiązań prawnych, ma natomiast zobowiązania na płaszczyźnie moralnej. Taka rodzina ukazuje dziecku, jak funkcjonować może szczęśliwa rodzina – dawanie takiego przykładu jest niezwykle ważne. Zaprzyjaźniona rodzina spędza z dzieckiem z domu dziecka czas, stara się rozwijać jego zainteresowania, wpływać pozytywnie na życiowe wybory. Bycie zaprzyjaźnioną rodziną to wspaniała sprawa – można nawiązać z danym dzieckiem szczególną więź i cieszyć się wdzięcznością, jaką ono okazuje. Zaprzyjaźniona rodzina odpowiada za komfort psychiczny dziecka, uczy je rozmawiać o trudnych sprawach, o uczuciach i o emocjach.

Dzieci w domach dziecka można również wspierać, przekazując im odpowiednie artykuły do nauki oraz zabawki – są to niezbędne rzeczy, by dzieci mogły prawidłowo się rozwijać i po prostu czuć się dobrze.

Wspieranie organizacji

Można również działać lub wspierać zewnętrznie różne organizacje, takie jak Szlachetna Paczka, przygotowująca paczki na święta dla biedniejszych rodzin, czy fundacja Mam Marzenie, spełniająca najskrytsze marzenia śmiertelnie chorych dzieci. Te dwie organizacje czynią bardzo wiele dobra. Warto wraz ze Szlachetną Paczką wesprzeć daną rodziną i pomóc w przygotowaniu dla niej świątecznej paczki – jest to stosunkowo niewielki koszt, a radość, jaką dajemy przez to innym, jest bezcenna. A może chciałbyś działać w fundacji Mam marzenie i dawać dzieciom chwile wielkiego szczęścia, spełniając ich marzenia? To wspaniała opcja dla tych, którzy lubią czuć się potrzebni i czują wielką potrzebę pomagania. Pomóż chorym dzieciom spełniać marzenia – to zajęcie z pewnością daje wiele satysfakcji, a widoku radosnych dzieci nie da się niczym zastąpić.

Podsumowanie

Jak pomagać biednym dzieciom? Opcji jest wiele. Możemy wpłacać darowizny na organizacje pomocowe. Możemy działać w ramach wolontariatu i np. pomagać dzieciom w lekcjach czy po prostu spędzać z nimi czas. Możemy zostać tzw. zaprzyjaźnioną rodziną i nawiązać z danym dzieckiem z domu dziecka szczególną więź – to z pewnością pomoże dziecku w dalszym życiu. Możemy też wspierać takie organizacje jak Szlachetna Paczka czy Mam marzenie. Możemy w różny sposób czynić dobro – ważne, by nie pozostawiać biednych dzieci i nieść im pomoc już dziś.