xlogdansk.pl

Twój ulubiony blog ogólnotematyczny

Montaż pompy ciepła jest jednym z najlepszych, pod względem ekonomicznym i ekologicznym, możliwości grzewczych. Z roku na rok decyduje się na nią coraz więcej inwestorów. Pompy ciepła w obecnych czasach są najczęściej stosowaną techniką ogrzewania w nowo wybudowanych budynkach.

Czy można w starym domu zamontować pompę ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie i choć cena jej montażu jest wysoka, to koszty eksploatacji są niskie. Oszczędność w utrzymaniu i efektywność jej działania zapewnia odpowiednia izolacja i ocieplenie budynku. W domach starszych niż 20 lat przeważnie zastosowane jest ogrzewanie wodno-grzejnikowe, a izolacja poddaszy zazwyczaj wykonana jest wełną mineralną o grubości od 15-20cm. Natomiast ściany zewnętrzne takiego budynku docieplone są niewielką grubością styropianu. Zwykle w takich starych domach zamontowane są wyłącznie grzejniki ścienne. Większość tych budynków ogrzewana jest EKOGROSZKIEM, PELETEM lub GAZEM. W związku ze wzrostem cen tych surowców poszukiwane są tańsze alternatywy ogrzewania. Jedną z nich jest polecana przez inwestorów montaż pompy ciepła-Luboń. W starym domu także istnieje możliwość ogrzewania za pomocą tej nowoczesnej pompy ciepła.

Jakie czynniki decydują o efektywności pompy ciepła?

Wymiana źródła ogrzewania na pompę ciepła  przynosi wymierne korzyści ekonomiczne, jednak warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów z tym związanych.

Pompy ciepła najlepiej współpracują z systemem podłogowym, co w większości starych budynków wiązałoby się z wymianą grzejników. Kolejnym ważnym czynnikiem jest izolacja i odpowiednie ocieplenie budynku. Warto w tym celu przeprowadzić dokładną termomodernizację starego domu. Ocena audytora, na podstawie badania termowizyjnego, wykonana za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest dobrej klasy kamera termowizyjna, zdefiniuje wady i problemy. Taka profesjonalnie wykonana analiza ma na celu wyeliminowanie strat ciepła z budynku.

W kolejnym etapie prac modernizacyjnych domu wskazane jest przeprowadzenie robót związanych z jego dociepleniem i wymianą instalacji grzewczej. Warto przeprowadzić dokładną termomodernizację starego budynku, aby zwiększyć wydajność energetyczną zamontowanej pompy.

W następnym kroku z pomocą przyjdzie odpowiednia, fachowa firma oferująca montaż pompy ciepła Luboń. W dobrze izolowanym starym domu zamontowane urządzenie pomoże zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Wybór fachowca

Bardzo ważnym etapem jest wybór odpowiedniej firmy, zajmującej się montażem pompy ciepła, ponieważ źle zamontowane urządzenie może powodować wysokie koszty jego eksploatacji. Wielu inwestorów poleca montaż pompy ciepła-Luboń. Długoletnie doświadczenie fachowców w tej dziedzinie jest kluczowym aspektem decydującym. Warto zwrócić uwagę, jakiej gwarancji na urządzenie udziela zatrudniony fachowiec.

Przy wymianie źródła ciepła na paliwo stałe, a także przy przeprowadzeniu termomodernizacji starego domu, można skorzystać z dofinansowania w rządowym programie ”Czyste Powietrze”. Dzięki temu można odzyskać część poniesionych kosztów.