xlogdansk.pl

Twój ulubiony blog ogólnotematyczny

Nie da się ukryć, że rynek pracy ciągle się zmienia. Tworzone zawody są dostosowane do aktualnych potrzeb. Przykładem takiej sytuacji jest bycie wirtualnym asystentem. Parafrazując – taka osoba to ktoś, kto świadczy usługi podobne do asystenta biurowego, ale pracuje zdalnie. To duże uproszczenie, ponieważ zawód ten to dość szerokie pojęcie, za którym stoi szeroki zakres obowiązków. Wszystko zależy od specjalizacji konkretnej osoby. Czym właściwie zajmuje się wirtualny asystent? Jakie są wymagania, aby znaleźć pracę w tym zawodzie? Ile możesz zarobić na takiej pracy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Asystent wirtualny – zadania

Po pierwsze, wirtualni asystenci mogą wspierać czynności administracyjne firmy. Zarządzają skrzynkami pocztowymi, tworzą oferty, dbają o obsługę klienta, organizują kalendarze klientów czy podróże służbowe. Jak widać, są to zadania, które można z powodzeniem oddelegować do stałych pomocników. To pokazuje, że zatrudnianie osób pracujących zdalnie niesie za sobą dodatkowe korzyści dla Twojej firmy.

Po drugie, istnieje możliwość zatrudnienia wirtualnych asystentów, którzy są ekspertami w danej dziedzinie. Może to być na przykład tzw. social media ninja, czyli ktoś znający działanie mediów społecznościowych, kto wesprze Cię w prowadzeniu profilu na Facebooku, Instagramie, LinkedIn czy Twitterze.

Usługi wirtualnych asystentów w tym zakresie są bardzo rozbudowane – dd prostego tworzenia grafiki lub posta w mediach społecznościowych, przez wstawianie na osi czasu treści na podstawie planu marketingowego, po odpowiadanie na komentarze, zarządzanie grupami czy projektowanie i konfigurowanie reklam. Szukając kompetentnych asystentek, sprawdź ofertę https://www.brella.pl/.

Wirtualna asystentka – referencje

Jako wirtualny asystent wielokrotnie napotkasz sytuacje, w których potencjalni klienci chcą potwierdzić Twoje umiejętności i doświadczenie. To zrozumiałe – nikt nie chce ryzykować współpracy z osobą posiadającą pewne umiejętności jedynie na papierze.

Jako ekspert w modelu B2B nie masz umowy o pracę i nie wysyłasz CV. Zostały Ci do zrobienia tylko dwie rzeczy: portfolio oraz zbieranie opinii zadowolonych wcześniej klientów. Wirtualni asystenci nie mogą zbierać portfolio dla każdego kierunku, najlepiej wybrać 1-2 obszary i je szczegółowo przedstawić.

Opinie poprzednich klientów również mają znaczenie, gdy klient przegląda Internet w poszukiwaniu kogoś do współpracy. Komentarze dobrze wyglądają na stronach internetowych i sprawdzają się jako posty w mediach społecznościowych. Przedstawiają Cię jako eksperta, który może bezpiecznie podejmować się różnych zadań. Zatrudniając wirtualnych asystentów, klienci często proszą o polecenie jeszcze kogoś.

Ile kosztuje wirtualna asystentka?

Nie ma jednej uniwersalnej kwoty. W większości wirtualni asystenci zadowalają się tzw. roboczogodzinami. W przypadku start-upów zazwyczaj zaczynają od kilkunastu złotych za roboczogodzinę. Doświadczeni (oraz zazwyczaj wyspecjalizowani) zarabiają sto złotych za godzinę lub więcej. Kalkulator stawki może okazać się przydatnym narzędziem przy ustalaniu odpowiednich kwot.

Wirtualna asystentka – cennik za przykładowe usługi

Jeśli stawka godzinowa wynosi 40 zł i pracujemy 100 godzin, to rachunek jest prosty – 4 000 zł. Jeśli odejmiemy od niej 2.000,00 zł, zostanie nam 2.000 zł. Zakładając 70 zł za godzinę, zarobimy 7 000 zł miesięcznie. Niestety, to nie wszystko.

Przy obliczaniu kosztów warto zaznaczyć, że będą chwile, w których nie pracujemy, czyli nie zarabiamy (urlopy, brak zamówień w święta, prywatny biznes na wakacjach, choroba). Co ważne, wtedy musimy mieć odłożone pieniądze. Średnio w roku występuje 1,5 miesiąca takiej rezerwy (czyli jest to mniej więcej jedna pełnoetatowa nieobecność pracownika). Zatem pracując 10,5 miesiąca, musimy wziąć 1,5 miesiąca przerwy. Załóżmy, że ten okres to 3000-4000 zł. Jeśli podzielimy to przez 10,5 miesiąca pracy, musimy zaoszczędzić 290-380 zł. Zatem dla powyższego wyliczenia stawki godzinowej po odliczeniu kosztów i sumy utrzymania w okresach wolnych od pracy pozostała kwota wynosi 1750,00 zł za 50,00 zł za godzinę i 3620,00 zł za 60,00 zł za godzinę.