xlogdansk.pl

Twój ulubiony blog ogólnotematyczny

Drukarstwo rozwijało się na przestrzeni kolejnych wieków, a ta tendencja rozwojowa nie ustaje również obecnie. Przedsiębiorstwa aktywnie pracujące w branży drukarskiej doskonale zdają sobie sprawę, jak wiele jest możliwości drukowania, poza standardowymi i najbardziej znanymi powszechnie technikami. Jedną z ciekawszych alternatyw są drukarki techniczne. To prawdziwa gratka dla wszystkich żywo zainteresowanych tematyką technik drukarskich. Czym są drukarki termiczne i co jest w nich takiego wyjątkowego?

Drukarki termiczne – co to jest?

To, w jaki sposób dany materiał zostanie zadrukowany, zależy od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest przede wszystkim nakład – w odniesieniu do tego oblicza się szacowaną opłacalność wydruku. Na podstawie tego można określić, jaka metoda drukowania sprawdzi się najlepiej. Oprócz powszechnie wykorzystywanych w drukarstwie drukarek laserowych i atramentowych korzysta się również z drukarek termicznych. Dla osób niezwiązanych na co dzień z tą branżą termin ten może wydawać się dość niejasny. Drukarki termiczne to niewielkie urządzenia drukujące, które wcale nie wyszły jeszcze z użytku. Jak może wskazywać sama nazwa, drukowanie następuje na specjalnym papierze termicznym. Pod wpływem działania ciepła w postaci wysokiej temperatury zmienia swoją barwę. Drukarki termiczne do poprawnego działania nie wymagają więc stosowania różnokolorowych tonerów. W niektórych branżach podobny sposób działania jest szczególnie ceniony.

Gdzie przydają się drukarki termiczne?

Niewielkie urządzenia drukujące nie sprawdzają się przy drukowaniu wielkonakładowym przy dużym formacie, jednak nie oznacza to, że są kompletnie bezużyteczne. W rzeczywistości drukarki termiczne znajdują bardzo szerokie zastosowanie również obecnie. Świetnie sprawdzają się do drukowania paragonów w sklepie przy zakupach. Pracownicy obsługujący klientów wcale nie muszą długo czekać na wydruk, ponieważ niewielka drukarka termiczna w zaledwie kilka chwil jest w stanie przygotować odpowiedni dokument. Pod wpływem wysokiej temperatury wybrane miejsca na materiale zostają podgrzane, a następnie umieszcza się tam tusz. Oprócz klasycznych paragonów można w ten sposób drukować faktury lub także samoprzylepne etykiety, niezbędne do oznaczania cen dostępnych na sklepowych półkach towarów.

Drukarki termiczne do laboratoriów, bankomatów i wielu innych

Sklepowe kasy oraz oznaczenia towaru na sklepowych półkach to nie jedyne sposoby zastosowania specjalnych drukarek termicznych. Z tych niewielkich urządzeń korzystają również w osoby pracujące na laboratoriach – drukarka jest niezbędna do przygotowywania wyników badań na bieżąco w tradycyjnej drukowanej formie. Potwierdzenie dokonania transakcji drukowane jest za pomocą drukarki termicznej w bankomatach. Zastosowanie takiej metody jest konieczne ze względu na ograniczenia gabarytowe – drukarka musi być możliwie jak najmniejsza, a jednocześnie bez zarzutu spełniać swoją podstawową funkcję. Mała drukarka działająca na wysokiej temperaturze służy również do drukowania biletów w kasach.