xlogdansk.pl

Twój ulubiony blog ogólnotematyczny

Dla większości osób jest normalne to, że noszą zegarek na lewej ręce. Jednak dlaczego tak jest? Pewnie mało kto byłby w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Stało się to tak powszechne, że nawet nikt nie zastanawia się nad tą kwestią. Rzadko zdarza się, by ktoś nosił zegarek na prawej ręce. Z czego to wynika?

 

Dlaczego nosimy zegarki na lewej ręce?

Gdy pojawia się pytanie: dlaczego zegarek nosi się na lewej ręce?, pierwsza odpowiedź, jak powinna paść to: dla wygody. Automatycznie zakładamy zegarek na ręce niedominującej, bo wiemy, że wtedy urządzenie będzie mniej narażone na wszelkie uszkodzenia. Większość osób jest praworęczna, a zatem częściej tą ręką o coś ociera, uderza, a także żywiej nią gestykuluje. Gdyby zegarek znajdował się na prawym nadgarstku, częściej mogłoby dochodzić do jego obicia, uszkodzenia tarczy i po prostu zniszczenia. Właśnie dlatego tak powszechne stało się noszenie zegarka na lewej ręce.

 

Czy każdy nosi zegarek na lewej ręce?

Zdaniem naukowców aż 90% osób na świecie jest praworęczna. Oznacza to zatem, że większość społeczeństwa będzie nosiła zegarki na lewej, niedominującej ręce. Jednak jest jeszcze te 10%. W ich przypadku jest odwrotnie. Dominującą ręką jest u nich lewa, zatem noszą zegarki na prawym nadgarstku. Tak jak w przypadku osób praworęcznych wynika to przede wszystkim z wygody.

Gdy zastanawiamy się, czemu zegarek nosi się na lewej ręce, warto cofnąć się do pierwszych zegarków. Ich twórcy pewnie też należeli do osób praworęcznych, gdyż koronki znajdowały się tam po prawej stronie. Dzięki temu korzystanie z mechanizmu, nakręcanie go było dla nich prostsze. Ludzie leworęczni musza za to nieco bardziej nagimnastykować. Dodatkowo zegarek Tissot Couturier na lewej ręce pozwala na kontrolowanie czasu podczas wykonywania różnego rodzaju czynności, np. krojenia, pisania itp., które są wykonywane z użyciem prawej ręki. Jako ciekawostkę można jeszcze wspomnieć, że zegarki kieszonkowe dawniej były przypinane do lewego guzika fraka.

 

Dlaczego jeszcze nosi się zegarek na lewej ręce?

Istnieją także inne powody, które wyjaśniają, dlaczego nosi się zegarek na lewej ręce. Chodzi tutaj m.in. o aspekty grzecznościowe. Znów jest to związane z tym, że większość społeczeństwa jest praworęczna. To tę rękę wyciąga się na powitanie. Dlatego noszenie na niej zegarka nie jest dobrze widziane. Zwłaszcza w przypadku gdy zegarek należy do drogich modeli. Etykieta nie pozwala na chełpienie się swoją pozycją. Trzeba ją zaznaczać dyskretnie. Jeśli zegarek zostały umieszczony na prawej ręce, o wiele częściej by się go pokazywało. To mogłoby zostać odebrane jako przesadne obnoszenie się i chwalenie swoim majątkiem.

Co ciekawe, prawa ręka jest zarezerwowana na inne ozdoby np. pierścionek zaręczynowy czy obrączkę ślubną. Dzięki temu można od razu zakomunikować komuś swój stan zgodnie z zasadami etykiety.

 

Jak radzą sobie osoby leworęczne?

Z góry trzeba przyznać, że sytuacja osób leworęcznych nie przedstawia się zbyt dobrze. Jeśli chcą postępować zgodnie z zasadami savoir vivre’u, muszą liczyć się z tym, że zegarek prędzej może doznać uszkodzenia i będzie potrzebować naprawy czy nawet wymiany. Noszenie zegarka na lewej ręce nie jest dla nich zbyt wygodne. Jeśli jednak nie należą do tradycjonalistów i jedynie zależy im na funkcjonalności zegarka, mogą go bez problemu nosić na prawej ręce. Zwłaszcza że w ostatnim czasie powstały zegarki idealnie dopasowane do osób leworęcznych. Trzeba pamiętać, że leworęczni właśnie najwięcej czynności wykonują ręką dominująca – lewą. Nie można zatem powiedzieć, że w ich przypadku zegarek na prawej ręce będzie często rzucał się w oczy. A zatem zachowają się zgodnie z etykietą.

 

Noszenie zegarka na lewej ręce przez większość społeczeństwa wiąże się przede wszystkim z kwestiami praktycznymi, bezpieczeństwem i wygodą. Dzięki temu zegarek jest mniej narażony na wszelkie uszkodzenia i może dłużej służyć swojemu właścicielowi. Poza tym jest to po prostu komfortowe, zwłaszcza że większość z nas używa prawej ręki jako dominującej i z jej pomocą wykonuje wiele czynności w ciągu dnia.