xlogdansk.pl

Twój ulubiony blog ogólnotematyczny

Odpowiednia jakość wody dostarczona do domu lub mieszkania ma kluczowe znaczenie dla jakości życia jego mieszkańców. Twarda woda bywa przyczyną licznych awarii instalacji, domowych sprzętów a dodatkowo obniża komfort życia. Z uwagi na to, że często nie ma się wpływu, jaka woda zostaje dostarczona do mieszkania, coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie filtrów wody czy zmiękczaczy.

Twarda woda w domu – co powoduje?

Twarda woda w domu to nie tylko widoczne gołym okiem osady (np. na armaturze łazienkowej czy kuchennej), ale także duże obciążenie dla kotła grzewczego w domu oraz domowych instalacji. Co więcej, regularne korzystanie z twardej wody przyczynia się także do pogorszenia stanu skóry oraz włosów. Korzystanie z twardej wody wpływa też na wygląd i smak przygotowywanych posiłków oraz napojów. To także większe zużycie detergentów takich jak proszek do prania czy płyn do płukania. Z tego też powodu, coraz więcej osób zaczyna szukać sposobów na to czym zmiękczyć wodę w domu, aby nie doprowadzić do ww. problemów i strat.

Miękka woda w domu lub w mieszkaniu to brak osadu oraz dużo mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się jakichkolwiek problemów z instalacją grzewczą. Odpowiednia miękkość wody przyczynia się także do polepszenia stanu skóry i włosów, a także do mniejszego zużycia detergentów do prania czy sprzątania. Zatem jak zmiękczyć wodę w domu, aby działanie to było skuteczne i służyło przez lata?

Jak zmiękczyć wodę w domu – zastosowanie filtrów

Do jednego z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na zmiękczenie wody zalicza się zastosowanie metody określanej jako odwrócona osmoza. Do wywołania tego zjawiska wykorzystuje się najczęściej podzlewozmywakowe filtry, których zadaniem jest usunięcie z wody wszystkich zanieczyszczeń oraz soli rozpuszczalnych. Tego typu filtry należy wymieniać co około 1,5 roku a dzięki ich zastosowaniu woda staje się dużo lepsza w smaku, jest bardziej miękka a dodatkowo zostaje wzbogacona o bardzo pożyteczny dla ludzkiego organizmu magnez.

Zmiękczacze wody – czy warto je stosować?

Drugim coraz bardziej popularnym domowym sposobem na zmiękczenie wody jest stosowanie zmiękczaczy wody wyposażonych w specjalny wkład. Zmiękczacze wody oraz ich wkład mają za zadanie zneutralizowanie i wyłapanie szkodliwych jonów soli magnezu, oraz wapnia. Dzięki takiemu działaniu woda staje się bardziej miękka, przez co zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się uciążliwych i trudnych do usunięcia osadów.

Z uwagi na to, że na rynku dostępna jest duża ilość różnorodnych zmiękczaczy wody, warto wiedzieć jaki zmiękczacz wybrać. Powinien on przede wszystkim być dopasowany do średniego zużycia wody w gospodarstwie domowym, bowiem ma to wpływ na wybór rozmiaru urządzenia. Dobrze jest także sprawdzić, w jakie komponenty zostało wyposażone urządzenie oraz jakie dodatkowe funkcje posiada. Sam montaż urządzenia jest bardzo prosty, a jedyną rzeczą, o jakiej należy pamiętać podczas jego eksploatacji jest wymiana żywicy, w jaką został wyposażony wkład. Z reguły złoże to starcza na 7 do 10 lat ciągłego użytkowania.

Jak zmiękczyć wodę w domu – inne sposoby

Jak zmiękczyć wodę innymi sposobami? Coraz więcej osób decyduje się także na zakup specjalnych dzbanków filtrujących, które dzięki wyposażeniu ich w żywicę oraz węgiel aktywny są w stanie zmiękczyć wodę średniotwardą. Filtr zastosowany w dzbanku będzie ponadto redukował zawartość chloru w wodzie oraz zmieniał jej zapach i smak na dużo lepszy.

Drugim ze sposobów na zmiękczenie wody w domu jest zastosowanie odpowiedniego filtra na kran w miejscu, w którym zużycie wody jest z reguły największe, czyli w kuchni oraz w łazience. Tego rodzaju filtr jest prostym oraz bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, który nie tylko zmiękcza twardą wodę, ale też ją oczyszcza.

Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie punktowo działających magnetyzerów, które zakłada się na określony odcinek rury. Po dokonaniu montażu w określonym punkcie zyskuje się duże prawdopodobieństwo, że w tym miejscu nie będzie się gromadził osad a zostanie on przekształcony w kryształy wapnia, które zostaną usunięte razem z przepływającą wodą.